studio d – materiały dodatkowe
1. Interaktywne ćwiczenia online
Interaktywne ćwiczenia online ułatwiają pracę ze studio d A1 i A2. Stanowią idealne uzupełnienie dodatkowego zeszytu ćwiczeń Sprachtraining, a w przypadku studio d A1 także CD-ROM-u dla ucznia. Można je także potraktować jako osobny materiał do samodzielnej nauki. Ćwiczenia do każdego rozdziału pomagają opanować słownictwo z danego działu, nauczyć się zagadnień gramatycznych oraz trenować sprawność czytania i słuchania.
studio d A1
studio d A2
2. Testy kompetencyjne online
sprachtest.cornelsen.de/html/startseite.html
3. Linki internetowe
studio d A1
www.sprachenportfolio.ch – zawiera informacje dotyczące Europejskiego portfolio językowego (włącznie z kartami do wypełniania) zgodnie z wytycznymi Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
www.kindername.de – zawiera m.in. ponad 2100 niemieckich imion i ich zdrobnień wraz z opisem ich znaczenia i pochodzenia.
www.telefonbuch.de – na stronie internetowej firmy Deutsche Telekom znajduje się spis numerów telefonów i adresów osób zamieszkałych w Niemczech.
www.sprachenportfolio.ch – zawiera informacje dotyczące Europejskiego portfolio językowego w kontekście Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego włącznie z kartami do wypełniania.
www.auslaenderstatistik.de – na tej stronie znajdują się dane statystyczne dotyczące imigrantów w Niemczech.
www.bfm.admin.ch – portal Federalnego Urzędu do Spraw Migracji Konfederacji Szwajcarskiej.
www.hu-berlin.de – oficjalna strona internetowa Uniwersytetu Humboldta, najstarszego uniwersytetu w Berlinie (założonego w 1809 roku).
www.chefkoch.de – na tej stronie można znaleźć wiele interesujących przepisów kulinarnych, podstawowych informacji dotyczących różnych produktów spożywczych. a na forach można się wymieniać swoimi doświadczeniami z innymi osobami odwiedzającymi tę stronę.
www.schweizer-kochrezepte.ch – zawiera ponad 200 oryginalnych szwajcarskich przepisów kulinarnych. W dziale „Kochlexikon” można także znaleźć wiele porad na tematy kulinarne.
www.gutekueche.at – portal internetowy „gutekueche.at” poza przepisami kulinarnymi oferuje także m.in. przewodnik po restauracjach w Niemczech.
www.otto.de – Otto to jedna z większych niemieckich firm wysyłkowych. Posiada bogatą ofertę odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej na wszystkie pory roku.
www.gesundheitpro.de – na tej stronie można znaleźć obszerną listę chorób (od A do Z) wraz z ich symptomami i lekami, które należy przyjmować, aby się wyleczyć, a także wiele porad promujących zdrowy tryb życia.
www.steiff.de – oficjalna strona internetowa firmy Steiff, producenta pluszowych zabawek, na której poza ofertą firmy zaprezentowano również historię firmy od momentu założenia w 1880 roku.
www.sprachenportfolio.ch – strona zawiera informacje dotyczące Europejskiego portfolio językowego (włącznie z kartami do wypełniania) zgodnie z wytycznymi Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
europass.cedefop.europa.eu – z tej strony można ściągnąć wszystkie dokumenty (np. CV lub paszport językowy) niezbędne tym, którzy chcą się kształcić, szukać pracy lub zdobywać doświadczenie za granicą i w tym celu muszą nauczyć się, jak przekonująco i zrozumiale przedstawiać własne umiejętności i kompetencje. [Strona istnieje również w polskiej wersji językowej.]
www.deutscher-sprachrat.de – strona internetowa Niemieckiej Rady Języka będącej m.in. inicjatorem konkursu na najpiękniejsze niemieckie słowo [Das schönste deutsche Wort]. Można tu znaleźć podstawowe informacje o tym konkursie oraz o podobnych inicjatywach, np. wędrówkach wyrazów [Wörterwanderung].
www.bahn.de – na stronie internetowej Niemieckich Kolei Państwowych [Deutsche Bahn] można zarezerwować bilet kolejowy, zasięgnąć informacji na temat rozkładu jazdy pociągów albo znaleźć tanią wycieczkę.
www.berliner-stadtplan.com – korzystając z fragmentów mapy Berlina, można łatwo zwizualizować sieć kolei S-Bahn opisaną w tym rozdziale.
www.ifb.uni-erlangen.de/fs_statistik.htm – Instytut Wolnych Zawodów przy Uniwesytecie Erlangen-Norymberga zajmuje się badaniem wolnych zawodów w Niemczech oraz dostarcza podstawowych informacji i danych statystycznych na ich temat.
www.bahn.de – na stronie internetowej Niemieckich Kolei Państwowych [Deutsche Bahn] można zarezerwować bilet kolejowy, zasięgnąć informacji na temat rozkładu jazdy pociągów albo znaleźć tanią wycieczkę.
ec.europa.eu/education/index_de.html – europejski portal edukacyjny zawierający informacje dotyczące następujących programów edukacyjnych: projektu Sokrates-Comenius (dla młodzieży szkolnej), Erasmus (dla studentów), Grundtvig (kształcenie dorosłych i inne ścieżki edukacyjne), Lingua (nauczanie języków obcych) oraz wiele innych cennych inicjatyw w tej dziedzinie.
www.sprachenportfolio.ch – strona zawiera informacje dotyczące Europejskiego portfolio językowego (włącznie z kartami do wypełniania) zgodnie z wytycznymi Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
www.kindernetz.de/infonetz/thema/europa/europa – wyczerpujące informacje na temat Unii Europejskiej i poszczególnych krajów członkowskich. Jako że stronę stworzono z myślą o dzieciach, podane tam treści są przekazywane nieskomplikowanym językiem, w zabawny sposób, a informacjom towarzyszą kolorowe ilustracje. Oprócz tekstów można tam znaleźć liczne zdjęcia, filmy, rysunki, a także gry i Europa-Quiz.
www.stiftung-warentest.de – fundacja „Warentest” to niezależna niemiecka organizacja zajmująca się kontrolą jakości towarów i usług za pomocą naukowych metod. Wyniki przeprowadzonych przez nią testów można ściągnąć ze strony nieodpłatnie bądź (dotyczy to niektórych testów) za opłatą.
www.zermatt-marathon.ch – na tej stronie można znaleźć informacje na temat „Zermatt-Marathon”, jednego z najbardziej prestiżowych i wymagających nie lada kondycji maratonów w Europie.
www.dw-world.de – obok aktualnych tematów politycznych, gospodarczych i społecznych znajdują się tutaj także ogólne informacje kulturo- i krajoznawcze dotyczące Niemiec. Na tej stronie można także posłuchać radia Deutsche Welle.
www.ard.de/radio – poza informacjami dotyczącymi programu radiowego wszystkich rozgłośni ARD oferuje także linki, dzięki którym można odbierać poszczególne programy za pomocą internetu.
www.google.de – Google to najsłynniejsza wyszukiwarka internetowa. Zaawansowane wyszukiwanie w języku niemieckim pozwala szybko odnaleźć potrzebną informację na żądany temat (np. „deutsche Spezialitäten”).
www.bibb.de – strona internetowa działającego od 40 lat „Bundesinstitut für Berufsbildung” (Głównego Komitetu Federalnego Instytutu Szkolenia Zawodowego w Niemczech) oferuje informacje na temat kształcenia w zawodach różnego typu, m.in. związanych z mediami.
www.medienberufe.de – jest to portal Towarzystwa Oświatowego działającego w zakresie zawodów związanych z mediami. Można tu znaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących tego rodzaju zawodów.
www.goethe.de/dll/mat/lak/prj/deindex.htm – strona Instytutu Goethego, na której znajdują się liczne wskazówki i materiały dydaktyczne dotyczące nauczania języka niemieckiego, m.in. kulturo- i krajoznawcze.
www.goethe.de – stronę startową Instytutu Goethego można wykorzystać podczas pracy z podręcznikiem przy omawianiu zadania „eine Internetseite bewerten”.
www.luebeck.de – oficjalna strona internetowa Lubeki (Stadt Lübeck) zawiera liczne informacje i linki, które służą pogłębianiu wiedzy na temat tego miasta – co znakomicie uzupełnia zadania z „Videostation”.
www.hamburg.de – strona internetowa Hamburga oferuje liczne informacje i wiele interesujących linków, które służą pogłębianiu wiedzy na temat tego miasta – co znakomicie uzupełnia zadania z „Videostation”.
www.staedte-in-deutschland.info – ta prywatna strona internetowa oferuje skrótowe informacje i linki dotyczące wielu niemieckich miast.
www.stuttgart.de – oficjalna strona internetowa Stuttgartu oferuje liczne informacje i linki dotyczące takich tematów, jak polityka, zarządzanie, gospodarka, kultura, sport i formy spędzania czasu wolnego.
www.Buckow-online.de – strona internetowa miasta Buckow, uzdrowiska w Szwajcarii.
www.tucholsky-gesellschaft.de – strona internetowa towarzystwa im. Kurta Tucholskiego, na której znajdziemy m.in. jego biografię, listę jego dzieł i wybór tekstów.
www.hamburg.de – strona internetowa Hamburga, która oferuje liczne informacje i wiele interesujących linków.
www.altendonop.de – oficjalna strona internetowa Altendonop z licznymi informacjami na temat tej wioski oraz linkami internetowymi.
www.weimar.de – oficjalna strona internetowa Weimaru z aktualnymi informacjami i linkami w zakresie takich tematów, jak: miasto kultury, turystyka, gospodarka. Strona może stanowić punkt wyjścia do projektu internetowego opisanego w podręczniku.
www.arbeitsagentur.de – strona internetowa agencji pracy, na której znajdują się informacje zarówno dla pracodawców, jak i pracobiorców dotyczące kwestii kształcenia, wyboru kierunku studiów, zawodu. Jest tu także giełda dla poszukujących pracy i ją oferujących.
www.karriere.at – austriacki portal dla osób poszukujących pracy w branżach informatycznej, telekomunikacyjnej i internetowej.
www.jobpilot.de – giełda pracy dla osób poszukujących zatrudnienia w krajach niemieckojęzycznych (w Niemczech, Austrii i Szwajcarii), a także w Europie i na całym świecie.
www.stepstone.de – giełda pracy dla osób poszukujących zatrudnienia w krajach niemieckojęzycznych (w Niemczech, Austrii i Szwajcarii), a także w Europie i na całym świecie.
www.jobmonitor.com – giełda pracy dla osób poszukujących zatrudnienia w krajach niemieckojęzycznych (w Niemczech, Austrii i Szwajcarii), a także w Europie i na całym świecie.
www.quaas.de – wiele pożytecznych informacji dotyczących możliwości zatrudnienia w działach związanych z opieką socjalną i zdrowotną.
www.christkindlesmarkt.de – znajdują się tu informacje dotyczące słynnego bożonarodzeniowego jarmarku w Norymberdze. Materiał z tej strony internetowej doskonale uzupełnia zadania z „Videostation”.
www.kino.de – podane na tej stronie informacje na temat filmów (aktualnie granych w niemieckich kinach), aktorów itp. mogą stanowić świetną bazę do dyskusji na temat filmów.
www.unsicht-bar-berlin.de – strona internetowa „unsicht-Bar” – restauracji, w której jada się po ciemku.
www.sacher.com/sacher/SacherTorte – na stronie internetowej hotelu „Sacher” można znaleźć wiele interesujących informacji związanych z historią słynnego, wypiekanego od 1832 roku, tortu Sachera i pilnie strzeżoną tajemnicą jego wyrobu.
www.zillergrund.at – strona internetowa uroczego pensjonatu „Zillergrund” w Alpach Szwajcarskich. Można tam wyszukać wiele ciekawych informacji na temat oferty hotelowej i zaprezentować je na forum klasy.
www.wohlfahrt.com – animowana strona internetowa firmy „Käthe Wohlfahrt”, bardzo popularnej w Niemczech sieci sklepów z artykułami bożonarodzeniowymi. Można tu także znaleźć ciekawe informacje na temat bożonarodzeniowego muzeum w Rothenburgu.
studio d B1
www.dieterwunderlich.de/Ende_Momo.htm – na tej stronie znajduje się streszczenie książki Michaela Endego „Momo”, a także komentarz autorstwa Dietera Wunderlicha. Książka doczekała się adaptacji filmowej (reż. Johannes Schaaf) w 1986 roku.
www.yolanthe.de/stories/brecht01.htm – umieszczono tu ,,Geschichten vom Herrn Keuner" Bertolta Brechta, które mogą służyć jako dodatkowy materiał do czytania.
www.strategien-gegen-stress.de – strona podaje wiele różnych informacji na temat stresu (rodzajów, sposobów przeciwdziałania) oraz podpowiada, jak obrócić stres na własną korzyść. Przedstawiono tu również techniki relaksacyjne, wskazówki, jak się zdrowo odżywiać, a także odpowiedź na pytanie, dlaczego uprawianie sportu sprzyja rozładowaniu napięcia.
www.goethe.de/ins/eg/prj/jgd//the/ges/deindex.htm – na przeznaczonych dla młodzieży stronach Instytutu Goethego można znaleźć m.in. rozważania na temat kampanii „Typisch Mann? Typisch Frau?” zorganizowanej z inicjatywy stolicy Austrii w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na kwestię równouprawnienia płci.
www.wirsindhelden.de – na swojej oficjalnej stronie internetowej zespół Wir sind Helden podaje daty i miejsca koncertów, informacje o nowościach i członkach zespołu. Na stronie można posłuchać ich muzyki, obejrzeć wideoklipy, a także poczytać teksty piosenek.
www.industriedenkmal.de/html/impressionen.html – dzięki zamieszczonym tu licznym zdjęciom można prześledzić, jak dokonywała się przemiana Zagłębia Ruhry z zanieczyszczonego krajobrazu industrialnego w czysty, zielony teren.
mitglied.lycos.de/JoshuaWalter/Pott.htm – „Hau tu spiek Ruhrpöttisch”, czyli gwara z Zagłębia Ruhry dla początkujących – najważniejsze wyrazy wraz z ich znaczeniem w standardowym języku niemieckim oraz krótkie wprowadzenie do gramatyki.
www.ruhr-guide.de – ta strona to obszerny magazyn internetowy poświęcony Zagłębiu Ruhry. Zawiera aktualizowane na bieżąco informacje dotyczące m.in. wydarzeń kulturalnych, imprez sportowych oraz ciekawostek turystycznych tego regionu.
www.arbeitssicherheit-online.com/symb_warnung.htm – z tej strony można bezpłatnie pobrać wiele znaków ostrzegawczych i symboli związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy.
www.groenemeyer.de – na swojej stronie internetowej najsłynniejszy niemiecki piosenkarz Herbert Grönemeyer opowiada fanom nie tylko o swojej muzyce, lecz także o swoim życiu i zaangażowaniu w sprawy społeczne. Stronę uatrakcyjniają liczne zdjęcia, teksty piosenek i doniesienia prasowe na temat piosenkarza.
www.gs-geistal.de – szkoła zbiorcza (Gesamtschule Geistal) w Hessen prezentuje swój program na własnej stronie internetowej, na której można zasięgnąć wielu ciekawych informacji na temat profilu szkoły, nauczycieli, uczniów itp.
www.a4k.de/themen/archiv/nach-themen/aus-aller-welt/kinder-aus-aller-welt-schwerpunktthema.html – projekt ,,Kinder aus aller Welt” prezentuje portrety dzieci z całego świata, m.in. z Angoli, Indii, Kirgistanu, Senegalu i Wietnamu, w postaci krótkich wywiadów uzupełnionych informacjami na temat krajów, w których te dzieci mieszkają. Dzięki formularzowi zamieszczonemu na stronie każdy uczeń może wziąć udział w projekcie.
www.einstieg.com – na tej stronie zamieszczono szczegółowe informacje na temat studiów, wykształcenia, podejmowania pracy. Nie zabrakło tu też giełdy pracy, wzmianek o terminach targów pracy, stypendiach i konkursach, a także wskazówek, jak skutecznie ubiegać się o przyjęcie do pracy.
www.das-wunder-von-bern.de/helden_herberger.htm – strona zawiera informacje na temat życia i rozwoju zawodowego Seppa Herbergera – legendarnego trenera piłkarskiej kadry narodowej Niemiec, który w 1954 r. poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa w rozgrywanych w Bernie Mistrzostwach Świata (słynny „cud w Bernie”).
www.filmszene.de/kino/b/bern.html – na stronie czasopisma „Kinomagazin” zamieszczono obszerną recenzję filmu „Cud z Berna” (niem. „Das Wunder von Bern”, reż. Sönke Wortmann), upamiętniającego nieoczekiwane zwycięstwo niemieckiej kadry narodowej w finale Piłkarskich Mistrzostw Świata w 1954 r. Oprócz tego strona zawiera informacje o odtwórcach głównych ról i reżyserze.
www.sepp-herberger.de – strona Fundacji im. Seppa Herbergera – najstarszej fundacji poświęconej niemieckiej piłce nożnej. Zamieszczono tu zarówno historię powstania fundacji, jak i jej najważniejsze zadania oraz najświeższe wiadomości. Nie zabrakło też szczegółowych informacji dotyczących życia i twórczości jej patrona – byłego trenera piłkarskiej kadry narodowej Niemiec.
www.peinlig.de/peinlich/bilder/menschen – strona zawiera zabawne zdjęcia i filmy oraz śmieszne powiedzenia i dowcipy niemalże na każdy temat. Aby ułatwić użytkownikowi szukanie, zamieszczono tu 10 najzabawniejszych obrazków, filmów itp. (TopTen).
www.monika-feth.de – oficjalna strona internetowa Moniki Feth, autorki powieści „Die Blauen und die grauen Tage”. Zamieszczono tu m.in. kulisy powstawania książek pisarki.
www.schader-stiftung.de/wohn_wandel/997.php – na stronie internetowej Fundacji im. Schadera opisano różne możliwości mieszkaniowe dla osób w podeszłym wieku, m.in. lokum w domach starców, grupach opiekuńczych (niem. Pflegewohngruppen), pomieszczenia wynajmowane wraz z innymi starszymi osobami (niem. Alten-WGs) lub zwykłe mieszkania.
www.mehrgenerationenhaeuser.de – w Niemczech znajduje się ok. 500 domów wielorodzinnych (niem. Mehrgenerationenhäuser) zamieszkiwanych przez różne grupy wiekowe. Na stronie internetowej Federalnego Ministerstwa ds. Rodziny, Kobiet, Seniorów i Młodzieży znajdują się informacje dotyczące zarówno podstawowych założeń domów wielorodzinnych, jak i ofert poszczególnych placówek.
www.a4k.de/themen/archiv/nach-themen/aus-aller-welt/kinder-aus-aller-welt-schwerpunktthema.html – oprócz szczegółowych informacji dotyczących książki Beatrix Schnippenkoetter „Ich wäre gern ein Huhn” strona zawiera kilka wywiadów przeprowadzonych z pisarką przez dzieci oraz odpowiedzi na pytania, które zadała ona sobie samej. Ponadto każdy może wypełnić przygotowaną przez siebie ankietę i wysłać ją autorce.
www.integration-in-deutschland.de – Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców RFN informuje na swoim portalu o najważniejszych założeniach pracy na rzecz integracji, daje ogólne wskazówki i porady, a także odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez imigrantów
europa.eu/index_de.htm – na portalu Unii Europejskiej można znaleźć najistotniejsze informacje dotyczące wszystkich dziedzin jej działalności, włącznie z życiem codziennym w krajach Unii, a także linki do wielu ciekawych stron internetowych.
www.uni-tuebingen.de/isp/iprojekt2005/schreib1.html – na tych stronach zamieszczono prawdziwe historie obcokrajowców mieszkających lub pracujących w Niemczech, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach w tym kraju.